ne: Severní část Plešivecké planiny [10km, 100m, 7h]

Vstávali jsme ne úplně brzo, vycházeli vyloženě pozdě - až v jedenáct hodin. Na druhou stranu, naším cílem byla jeskyně asi v půli planiny, ke které by se přímou cestou dalo dojít za dvě hodiny. Takže nebyl spěch.
Co se týče snídaně, opakovala se situace z Pejska a Kočičky, jen tentokrát v polévce spolu s kuskusem skončila i jedna alkalická baterie. Potom se vařilo ještě cosi a pak čaj, a ve zmíněných jedenáct jsme konečně vyrazili. Nejdříve jsme chtěli najít jeden skalnatý závrt, který byl na mapě nakreslený. Několikrát jsme však skončili v neprostupném jalovcovém houští, a tak jsme se rozhodli nejdřív hledat skálu Železné vráta a pak znovu závrt, tentokrát z jihu. Skálu jsme našli (oslaveno obědem) a když jsme se pak vymotali z hustého porostu zpátky na planinu, byli jsme přímo v hledaném závrtu.
Od něj jsme se vydali hledat propast Zvonivú dieru, kterou jsme po menším bloudění dokonce našli. Potkali jsme u ní tři jeskyňáře z Brna a asi osm turistů.
Odtud jsme se vydali na severovýchod do míst, kde je na SCI-FI mapě značený pramen uprostřed planiny. Říkali jsme si, že tam fakt nic takového být nemůže.
Nebylo.
Odtud už jsme zamířili k místu, kde jsme chěli tu noc spát - k Laštovčie diere a Mačacie jaskyni. Jak jsme se od Vojena dozvěděli, Mačacia diera je puklina ve skále na dně závrtu, významná především proto, že v ní je na konci kaluž jakž takž pitné vody. Jako jeden ze tří (nám známých) zdrojů vody na planině dost důležité místo. Vojen ji bez problémů našel, a tak jsme si mohli večer dovolit další pejskokočičí večeři a čaj.

Bez posedu na planinu nelez
Ztraceni v jalovcích
Hřbitov jalovců
Ostřice v obležení
Břízky
Tentokrát to byl nějakej bodlák
Dlouho hledaný závrt
Houby pro Lucku
Mraveniště
Modřenec
Malý vrch
Tady bývalo koryto napájené vodovodem zdola
Zvonivá diera
Zvonivý jeskyňář
Roztroušeni po krajině
Malý závrt
Ještě menší závrt


Zpátky