út: Prielom Hornádu, Suchá Belá [16km, 500m, 10h]

Praha 21:34, Poprad 6:26. Rozhodli jsme se neměnit peníze v Čechách, ale vybrat z bankomatu na Slovensku. Pečlivě jsem si zjistil nejvýhodnější bankomat a jeho umístění, ovšem když jsme k němu došli, zjistil jsem, že jsem zapomněl svůj pin. Za pomoci mobilu a několika nevrlých vzbuzených příbuzných se mi ale nakonec podařilo vybrat 3000Sk a dokonce jsme stihli plánovaný vlak do Letanovců.
Příjezd do Letanovců 7:38. Zastávku jsme poznali podle zástupu cikánů na nástupišti - asi 2km od Letanovců je totiž cikánská kolonie, kolem které jsme měli projít cestou do Ráje.
Cestou k osadě jsem potkali pár Romů mířících k Letanovcům, kupodivu většina z nich nás zdravila a jeden nám poradil u lesa za osadou cestu. Vyndat foťák jsem se ale stejně neodvážil.
Cesta Prielomem Hornádu byla s batohy dost náročná, a tak jsme trasu značenou jako jedenapůlhodinovou šli asi tři a půl hodiny. Cestou jsme potkali v protisměru postupně tak na deset autobusů Poláků. Na konci, v Hrdle Hornádu, nás vyděrač zkasíroval o 80Sk za "vstupné do Raja". To je jakýsi pololegální poplatek, který okolní obce vybírají prý na opravu můstků a cest. Kam peníze jdou skutečně, netuším, každopádně 40Sk na osobu a den není málo, a tak jsem rád, že jsme se výběrčím v dalších dnech úspěšně vyhnuli včasným vstáváním a dobrou volbou tras.
V půl jedné dorážíme do kempu Podlesok. Chatičky nejsou ještě uklizené, ale recepční nám schovala batohy v recepci a my můžeme vyrazit nalehko do Suché Belé.
Suchá belá bela suchá. Málo vody, zato hodně turistů. A celkem velké zklamání: z téhle doliny se stává turistická atrakce "pro Němce", s chodníky a můstky všude, kde by si turista v polobotkách mohl namočit nohu.
V 17:30 dorážíme podruhé do kempu, platíme nocleh na dva dny (210Sk/os/noc, chatička s topením a koupelnou bez sprchy, ale s teplou vodou). Vaříme polévku a znaveni usínáme už asi v osm hodin.

Nad Tatru sa takmer aj blyska
Chtěla by spát a koukat zároveň
Letanovce
Cikánská kolonie v dáli
Místní obdoba popelářů
Hornád shora
Modrej slimák
Kyčelnice
Šněk
Stupačky Pri záreze
Stupačky v Záreze
Kláštorská dolina
Ke scházení tady schází pár schodů
Až přílišná důvěra k řetězu
Zdoláno
Převis
Jiné převisy
Nové stupačky
Na téhle dřevěné lávce jsem spadl
Další nepříjemné místo
Plížením vpřed
Suchá belá
Zrůdnost
Spojené nádoby
Kousek bez chodníčku
Sníh!
Davy houstnou, blížíme se k žebříkům
Máme rádi kuřáky
Žebřík
Vodopád vedle
A ještě totéž shora
Voda dolů, lidé nahoru
Vodopád Suchobelský druhý
Kyčelnice
Okienkový vodopád
Shora
Korytový vodopád
Zase shora
Jojo, byli tu Češi


Zpátky